Παγκόσμιο 2017- Όλες οι χώρες – Όλα τα μετάλλια – Όλες οι κατηγορίες.

Η Κορέα απέδειξε ότι είναι το Άλφα και το Ωμέγα του παγκόσμιο ταεκβοντό, κυριολεκτικά σάρωσε στο παγκόσμιο πρωτάθλημα 2017 που έγινε στην χώρα της αφού κατάφερε να κατακτήσει  10 μετάλλια από το σύνολο των 64 μεταλλίων της διοργάνωσης. Τα μισά μάλιστα από αυτά είναι χρυσά!!. Εάν δεν κάνουμε λάθος, αυτό είναι ρεκόρ διακρίσεων μιας χώρας σε παγκόσμιο πρωτάθλημα. Δεύτερη παγκόσμια θέση κατέκτησε η Τουρκία με 2 χρυσά  και ένα ασημένιο μετάλλιο, τρίτη θέση για την Σερβία με 2 χρυσά στην κατηγορία των γυναικών και 4η θέση για την Ρωσία με 7 μετάλλια, εκ των οποίων 1 χρυσό 4 ασημένια και 2 χάλκινα.

 

1η θέση 2η θέση 3η θέση 4η θέση
S_KOR  S_TUR  S_SRB  S_RUS

Πίνακας κατάταξης με τις 30 χώρες που κέρδισαν μετάλλια:

Rank
by
Medal
NOC Men Women Total
G S B Tot. G S B Tot. G S B Tot.
1  KOR 3 0 1 4 2 1 3 6 5 1 4 10
2  TUR 0 0 0 0 2 1 0 3 2 1 0 3
3  SRB 0 0 0 0 2 0 0 2 2 0 0 2
4  RUS 1 3 1 5 0 1 1 2 1 4 2 7
5  GBR 0 1 2 3 1 0 1 2 1 1 3 5
6  CHN 1 0 0 1 0 0 3 3 1 0 3 4
7  AZE 1 0 1 2 0 0 0 0 1 0 1 2
=8  CIV 0 0 0 0 1 0 0 1 1 0 0 1
=8  GER 1 0 0 1 0 0 0 0 1 0 0 1
=8  NIG 1 0 0 1 0 0 0 0 1 0 0 1
11  IRI 0 2 1 3 0 1 0 1 0 3 1 4
12  USA 0 0 0 0 0 2 0 2 0 2 0 2
13  THA 0 0 1 1 0 1 1 2 0 1 2 3
14  UZB 0 1 0 1 0 0 1 1 0 1 1 2
=15  TPE 0 1 0 1 0 0 0 0 0 1 0 1
=15  VIE 0 0 0 0 0 1 0 1 0 1 0 1
17  MEX 0 0 1 1 0 0 1 1 0 0 2 2
=18  BUL 0 0 1 1 0 0 0 0 0 0 1 1
=18  COL 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 1 1
=18  CRO 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 1 1
=18  ESP 0 0 1 1 0 0 0 0 0 0 1 1
=18  GAB 0 0 1 1 0 0 0 0 0 0 1 1
=18  ITA 0 0 1 1 0 0 0 0 0 0 1 1
=18  JOR 0 0 1 1 0 0 0 0 0 0 1 1
=18  KAZ 0 0 1 1 0 0 0 0 0 0 1 1
=18  LAT 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 1 1
=18  MDA 0 0 1 1 0 0 0 0 0 0 1 1
=18  NED 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 1 1
=18  SLO 0 0 1 1 0 0 0 0 0 0 1 1
=18  SWE 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 1 1
Total 8 8 16 32 8 8 16 32 16 16 32 64

 

Τα μετάλλια σε κάθε κατηγορία βάρους:

Event Medal NOC Name
Men -54kg GOLD  Republic of Korea KIM Tae-Hun
SILVER  Islamic Republic of Iran HADIPOUR SEIGHALANI Armin
BRONZE  Italy DELL’AQUILA Vito
BRONZE  Thailand SAWEKWIHAREE Ramnarong
Men -58kg GOLD  Republic of Korea JEONG Yun-Jo
SILVER  Russian Federation ARTAMONOV Mikhail
BRONZE  Mexico NAVARRO Carlos
BRONZE  Spain TORTOSA CABRERA Jesus
Men -63kg GOLD  People’s Republic of China ZHAO Shuai
SILVER  Islamic Republic of Iran HOSSEINI Mirhashem
BRONZE  Azerbaijan MAMMADOV Mahammad
BRONZE  Great Britain SINDEN Bradly
Men -68kg GOLD  Republic of Korea LEE Dae-Hoon
SILVER  Chinese Taipei HUANG Yu-Jen
BRONZE  Jordan ABUGHAUSH Ahmad
BRONZE  Bulgaria DALAKLIEV Vladimir
Men -74kg GOLD  Russian Federation KHRAMTCOV Maksim
SILVER  Uzbekistan RAFALOVICH Nikita
BRONZE  Islamic Republic of Iran HAJIZAVAREH Masoud
BRONZE  Kazakhstan SARYMSAKOV Kairat
Men -80kg GOLD  Azerbaijan BEIGI HARCHEGANI Milad
SILVER  Russian Federation KOTKOV Anton
BRONZE  Republic of Moldova COOK Aaron
BRONZE  Great Britain SANSUM Damon
Men -87kg GOLD  Germany BACHMANN Alexander
SILVER  Russian Federation LARIN Vladislav
BRONZE  Republic of Korea IN Kyo-Don
BRONZE  Slovenia TRAJKOVIC Ivan
Men +87kg GOLD  Niger ISSOUFOU Abdoul
SILVER  Great Britain CHO Mahama
BRONZE  Russian Federation KUZNETSOV Roman
BRONZE  Gabon OBAME Anthony
Women -46kg GOLD  Republic of Korea SIM Jae-Young
SILVER  Vietnam TRUONG Thi Kim Tuyen
BRONZE  Thailand CHARANAWAT Napaporn
BRONZE  Colombia RAMIREZ VARGAS Andrea
Women -49kg GOLD  Serbia STANKOVIC Vanja
SILVER  Thailand WONGPATTANAKIT Panipak
BRONZE  Croatia TOMIC Kristina
BRONZE  People’s Republic of China WENREN Yuntao
Women -53kg GOLD  Turkey AGRIS Zeliha
SILVER  Russian Federation KUDASHOVA Tatiana
BRONZE  Uzbekistan MAMADIBRAGIMOVA Dinorahon
BRONZE  Latvia TARVIDA Inese
Women -57kg GOLD  Republic of Korea LEE Ah-Reum
SILVER  Turkey ILGUN Hatice Kubra
BRONZE  Sweden GLASNOVIC Nikita
BRONZE  Great Britain JONES Jade
Women -62kg GOLD  Cote d’Ivoire GBAGBI Ruth
SILVER  Islamic Republic of Iran ALIZADEH ZENOORIN Kimia
BRONZE  Republic of Korea KIM So-Hee
BRONZE  Russian Federation KUZMINA Tatiana
Women -67kg GOLD  Turkey TATAR Nur
SILVER  United States of America Mc PHERSON Paige
BRONZE  Republic of Korea KIM Jan-Di
BRONZE  People’s Republic of China ZHANG Mengyu
Women -73kg GOLD  Serbia MANDIC Milica
SILVER  Republic of Korea OH Hyeri
BRONZE  Mexico ESPINOZA Maria
BRONZE  Netherlands OOGINK Reshmie
Women +73kg GOLD  Great Britain WALKDEN Bianca
SILVER  United States of America GALLOWAY Jackie
BRONZE  Republic of Korea AN Saebom
BRONZE  People’s Republic of China ZHENG Shuyin

 

Advertisements

Σχόλια που περιέχουν προσβολή της προσωπικότητας, δυσφήμηση ή εξύβριση δεν θα γίνονται αποδεκτά.

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Google+

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Google+. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Σύνδεση με %s